Haber

“Almanya Ukrayna’nın yenilmesini istiyordu” sözüne tepki

İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson’ın, “Almanya başlarda Ukrayna’nın hızlıca teslim olmasının daha iyi olacağını düşünüyordu” kelamına Berlin’den sert reaksiyon geldi.İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson’ın “Almanya başlangıçta Ukrayna’nın yenilmesini istiyordu” sözlerine Berlin’den sert tepki geldi. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, Johnson’ın sözlerine İngilizce karşılık vererek “Utter nonsense” (Saçmalığın dik alası) dedi.

Başbakan Olaf Scholz’un, savaşın başlangıcından üç gün sonra 27 Şubat’ta Alman Federal Meclisinde yaptığı konuşmada Ukrayna’ya verdiği güçlü desteğe işaret eden Hebestreit, “Eğlendiriciliğiyle bilinen eski başbakanın, gerçeklerle kendine has bir alakası olduğunu biliyoruz. Burada da bu türlü bir durumla karşı karşıyayız. Hasebiyle gerçekler, bu röportajda duyduğum üstü kapalı ithamı çürütür nitelikte” ifadelerini kullandı.

Johnson: Güçlü ekonomik nedenler vardı

CNN Portekiz televizyonu, Johnson’ın Ukrayna’ya olası bir Rus saldırısıyla ilgili o dönem Alman hükümetinin tutumu konusundaki sözlerini alıntılamış, Johnson’ın “Almanya’nın görüşü bir noktada, bir şeyler olacaksa -ki bu bir felaket anlamına gelecekti- o zaman her şeyin hızlıca sona ermesi ve Ukrayna’nın teslim olmasının daha yeterli olacağı şeklindeydi” dediğini aktarmıştı.

Kanal, Johnson’ın ayrıca “Bu görüşe katılmam mümkün değildi. Bana nazaran bu felaket bir tavırdı. Fakat Almanların o periyot niçin bu türlü düşündüğünü anlayabiliyorum. Almanya’nın bu görüşüne destek oluşturan son derece güçlü ekonomik nedenler vardı” dediğini bildirmişti.

AP,rtr/BK,HS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu