Haber

Ida Ultra Maratonu Başlıyor

BAŞKAN ARSLAN: “AENEAS KÜLTÜR ROTASINA MARATONDA DOKUNUYORUZ”

Edremit Belediyesi’nin sahipliğinde 3-4 Aralık tarihlerinde düzenlenen İda Ultra Maratonu başlıyor. Maraton öncesi düzenlenen basın toplantısında maraton hakkında bilgi verildi.

Edremit’te 6’ncısı düzenlenecek İda Ultra Maraton’a Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Başkan Yardımcısı Tayfun Live, Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Dede, Karspor Yürütme Konseyi Başkanı Selami Alaftargil ve Hattuşa Termal Otel Genel Müdürü Hilmi Önal basın toplantısı düzenledi. konferans. 25 ülkeden 1663 sporcunun katıldığı Türkiye’nin ilk ve tek kış maratonu olan İda Ultra Maratonu’nun detayları basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Şehir şehir, Çanakkale’den Balıkesir’e koşuyoruz. Dağdan denize, Yeşilyurt’tan Güre’ye doğru ilerliyoruz. Yeşilden maviye, Kazdağları’ndan Edremit Körfezi’ne iniyoruz. Çok özel bir programdayız. Bu rota; Paris’in çobanlık yaptığı dağlardan, Aeneas’ın gezdiği topraklardan ve Homeros’un İlyada’sında yazdığı topraklardan geçer. Bu rota ile Aeneas Kültür rotasına da dokunulmuş olacaktır. Bugün İtalya’nın kökleri Aeneas adlı koşucunun adımlarında. Bu toprakların insanları olarak Afrodit’in oğlu ve Hektor’un kuzeni Prens Aeneas ile aynı topraklarda yaşamanın heyecanını yaşıyoruz. Torunlarının Roma’yı kurduğunu okuduğumuz zaman tarifsiz duygular içindeyiz. Yolu, aralarında Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya ve Tunus’un da bulunduğu 5 ülkeyi birbirine bağlıyor. Sadece ülkeleri değil, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerleri, arkeolojik alanları, kırsal ve doğal alanları da birbirine bağlıyor. Bu açıdan çok şanslıyız. Edremit Belediyesi olarak bu dev organizasyonun resmi sponsoru olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünden başlayacak maraton, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre Mahallesi’nde sona erecek. Kaz Dağları’nın en yüksek noktalarında 4 parkurda yarışacak olan sporcular ödüllerini 4 Aralık 2022 Pazar günü alacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu